Skip to main content

Fantastyczne zwierzaki

Do zabawy plastycznej potrzebne będą:

  1. duży format białego lub szarego papieru*
  2. tłuste pastele, kredki
  3. 3 zestawy kartek z rzeczownikami, przymiotnikami i rzeczownikami.

Przed wspólną zabawą z dziećmi przygotowujemy 3 zestawy kartek z dowolnymi rzeczownikami, przymiotnikami i czasownikami. Po jednej części mowy na jedną karteczkę. Starajmy się, by słowa były jak najbardziej „malownicze” i „fantastyczne”. Możemy też tworzyć neologizmy, np. „muchoł”, „zębozaur” itp.

 

Przykładowy zestaw może wyglądać tak:

Przymiotniki: zdziwiony, wesoły, smutny, gruby, kraciasty, zielony, żółto- niebieski,

Czasowniki: skacze, tańczy, śpi, śpiewa, leży, biegnie, gra (na dowolnym instrumencie), robi zdjęcie, jedzie na rowerze, gra w piłkę, opala się, pływa.

Rzeczowniki: muchoł, zębozaur, samochód, norka, papuga, Olek, ślimak, smok, szczeniak, wieloryb, żuczek, lew.

Można stworzyć czwarty zestaw – rzeczowniki z przyimkami: w rękawiczkach, w kaloszach, pod parasolem, nad miastem, z kanapką, na okręcie, w lesie, z kolegami, w kapeluszu.

Każda osoba biorąca udział w zabawie losuje po jednej karteczce z zestawu, stara się odczytać hasła i utworzyć z nich zdanie, np. „zdziwiony zębozaur puszysty”, norka w rękawiczkach na sprężynie”, „gruby samochód skaczący”, „tańczący muchoł w groszek zielony”. Im bardziej dziwne i nie logiczne zdania, tym lepsza zabawa podczas tworzenia rysunków.

 

Teraz pastelami, kredkami, flamastrami ilustrujemy utworzone zdanie. Do zabawy plastycznej możemy wykorzystać jak największy format papieru, by dziecko zmieściło na nim jak najwięcej pomysłów. Arkusz możemy rozłożyć tak na podłodze, by dziecko miało do niego dostęp z wszystkich stron.

Podczas rysowania możemy zastanawiać się nad miejscem zamieszkania czy pożywieniem dziwnego zwierza lub osoby, którą malujemy. Pod koniec zabawy organizujemy ekspozycje prac, opowiadamy o własnych stworach.

Dobrej zabawy!

Cele:
–         dziecko rozwija inwencję twórczą przez wzbogacanie działalności plastycznej o tematy fantastyczne,
–         gromadzi doświadczenia plastyczne, poznaje technikę pasteli tłustych,
–         odczuwa satysfakcję z prezentowanych własnych wytworów działalności plastycznej.

*Rolkę papieru do rysowania można kupić w sklepie Ikea za 9,99 PLN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *