Skip to main content

HISTORIA SZTUKI Z PLASTYKĄ DLA DZIECI

ZAPISY

Każde dziecko jest artystą. Wyzwaniem jest pozostać artystą, kiedy się dorośnie. – Pablo Picasso

 

W pracowni PaKaNo ruszyły zajęcia z historii sztuki z plastyką dla dzieci od 5 roku życia. Jest to doskonała okazja połączenia wiedzy o dawnej i współczesnej sztuce z własnym postrzeganiem świata oraz próbą znalezienia własnej drogi ekspresji.

 

hist-sztuki2

 

Przykładowe tematy

MALARSTWO PORTRETOWE

Malarstwo portretowe jest świetnym punktem wyjścia do wspólnej rozmowy, zabawy i nauki dziecka. Na zajęciach oglądaliśmy dawne portrety skupiając się na obrazach hiszpańskiego malarza Pabla Picassa. Jego nowatorskie (w ówczesnym czasie) obrazy mogą stanowić źródło inspiracji dla młodych uczestników zajęć.

 

bez-nazwy-4

PORTRETY P. PICASSA

W pierwszej części zajęć dzieci oglądały obrazy realistyczne i kubistyczne Picassa.

Porównywały je ze sobą, odkrywały różnice. Dowiedziały się o wpływie rozwoju fotografiki na malarstwo portretowe. Konsekwencją było zerwanie z dotychczasowym iluzorycznym odzwierciedlaniem rzeczywistości.

 

08

Dzieci analizowały wygląd twarzy oglądając własne odbicie w zbitym lusterku. Dowiedziały się, że rozbite elementy, jak w rozbitym lustrze, przedstawiane obok i ukazane z kilku stron równocześnie  były charakterystyczne dla portretów Picassa.

Na kartonowym pudełeczku rozrysowaliśmy twarz i całą głowę. Z początku dostrzegliśmy trzy jego krawędzie: przednią, boczną i górną. Dopiero, gdy je rozłożyliśmy, zobaczyliśmy je w całości. Podobnie wyglądają portrety Picassa.

 

W drugiej części zajęć dzieci odrysowały cień profilu twarzy na ścianie. Mając do dyspozycji czarne markery i farby stworzyły portret malarski w oparciu o obrazy Picassa. I tak powstały pierwsze interesujące obrazy- efekt wspólnych rozmów, wiedzy i wyobraźni młodych twórców.

 

WIĘCEJ O HISTORII SZTUKI Z PLASTYKĄ

martynka-i-picassoPraca Martynki, 8 lat

milenka-i-picassoPraca Milenki, 8 lat

roza-i-picassoPraca Róży, 5 lat

zosia-i-picassoPraca Zosi, 5 lat

Uwaga!

Trwają zapisy na zajęcia z historii sztuki z plastyką. Działamy w każdy poniedziałek o godz. 17:30. Zostały tylko 3 miejsca! Zapraszam!

WIĘCEJ O HISTORII SZTUKI Z PLASTYKĄ

ZAPISY