Skip to main content

Działania Twórcze w WAKACJE

Wakacje w pełni. Od kilku tygodni spędzamy twórczo czas w naszej pracowni PaKaNo. Lubię ten czas. Pracownia zalana jest słońcem, przez okna spogląda na nas zieleń drzew i błękit nieba (poprzez gałęzie drzew mamy widok na Wilanów i Mokotów z poddasza).

 

IMG_9300

 

W ciągu roku każde zajęcia są okazją do poznania nowych technik, terminów plastycznych czy poznania wybitnych artystów i ich dzieł. W wakacje zabawy twórcze są bardziej swobodne i mniej kierowane. Dobrze zorganizowana przestrzeń pracowni (po remoncie:)) i małe grupki młodych plastyków sprzyjają rozwijaniu dziecięcych pasji. Jak to wyglądało w lipcu?

 

Kreatywne warcaby

 

warcaby

 

Uwielbiam ten dział zajęć, podczas których tworzymy gry planszowe. Tym razem wykonywaliśmy kreatywne warcaby: planszę i pionki, każde dziecko miało za zadanie samodzielnie stworzyć aż 16 pionków. Całość jest zabezpieczana przed wilgocią, tak aby mogła towarzyszyć w późniejszych wakacyjnych podróżach. Do pionków dzieci szyły kolorowe woreczki ze wstążkami.

 

Gry planszowe

 

gra panszowa

 

Kto z dzieci nie poznał jeszcze zasad gry w warcaby, mógł samodzielnie wykonać własną grę planszową. Z kolorowych kartoników budował krętą drogę, tworzył kilka (a czasem nawet kilkanaście) pionków i dużą kostkę do rzucania. Jesteśmy jeszcze w trakcie pracy nad grami, efekt końcowy pokażę w następnym poście. Zapewniam, że dzieci mają bardzo bogatą wyobraźnię na skonstruowanie takiej gry z fabułą, zadaniami itp:).

 

Kolorowe kamienie

 

malowanie kamieni

 

Zawsze malowanie farbami na innych płaszczyznach niż papier czy tektura dostarcza nowych wrażeń. Malowanie na kamieniu jest o tyle przyjemne i kreatywne, że jego kształt pobudza naszą wyobraźnię i podpowiada pomysły do stworzenia. Płaskie, duże kamienie przywiozłam z poprzednich wakacji z Bieszczad. Wyglądają nietypowo, jakby były cięte ostrym narzędziem. Gotowe obrazki kamienne zawsze lakieruję, by nadać im połysk i dłuższą żywotność!

 

Kura nie-złotopióra

 

kura

 

Na warsztat trafiła również kura wykonana techniką papier-mache. Zwierz ten posiada chyba wszystkie letnie kolory a ferworem barw może dorównywać choćby papudze i pawiowi. Warstwa lakieru wodnego dodała kolorowej kurce blasku i po suszeniu na parapecie pracowni „pofrunęła” do domu właścicielki, Tosi:).

 

Motyle ze strukturą

 

motyle

 

Obiecywałam tworzenie farb fakturowych i w lipcu dzieci miały okazję samodzielnie wykonać takie farby. Jeszcze ciepły ugotowany wcześniej klajster był barwiony w miseczkach na wiele kolorów. Barwne motyle powstawały tym razem przez rozcieranie palcami i dłońmi kolorowej mikstury na tekturze:). Zabawa była fantastyczna, bo kto nie lubi malować palcami?:) Z pewnością robienie takich mikstur będziemy powtarzać jeszcze niejednokrotnie!

 

motyle2

 

Portrety w kratkę

 

portrety

 

Ja to nazywam „Portrety w kratkę”. Dlaczego taki pomysł? Dzieci uwielbiają kolory. Lubią je mieszać, odkrywać nowe barwy i ich odcienie. Dlaczego tej fascynacji kolorem nie wykorzystać do pracy plastycznej? Młodzi plastycy mieli za zadanie wykonać dowolny portret bądź autoportret, a tło zakratkować. Każdy kwadracik należało zamalować innym kolorem (lub odcieniem tego koloru). Taka zabawa wciąga dzieci do reszty!

portrety2  portrety3

Jeśli chcecie wiedzieć co dzieje się w Pracowni PaKANo, polubcie nas na FB lub po prostu odwiedźcie nas w Pracowni Plastycznej. Zapraszam!

pakano kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *